Uima-allasaihio

Merikontista tehty uima-allasaihio ulkopuolelta.
Merikontista tehty uima-allasaihio ulkopuolelta. Krokotiili-uimalelu uima-allasaihion sisällä. Uima-allasaihio on sisäpuolelta pinnoitettu. Uima-allasaihion ulkoreunaa kiertää puupanelista tehty hattulista. Uima-allasaihion pääty. Uima-allasaihio ulkoa.

 

20' merikontista tehty uima-allasaihio

Tuotenro: 505

Haaveiletko omasta uima-altaasta? Et varmaankaan ole koskaan tullut ajatelleeksi, että merikontista saisi näppärän aihion myös uima-altaalle.

Tämä allas on tehty pituussuunnassa halkaistusta, 20' käytetystä merikontista, ja altaaseen on käytetty kontin yläosaa eli kattoa. Merikontin päätyovet on korvattu konttipellillä ja saumat on hitsattu tiiviiksi. Altaan yläreunassa on vahvisteena teräsputkikehä.

Uima-allas on sisältä pinnoitettu epox-maalilla, jolle Tikkurila on antanut 20 vuoden takuun. Altaaseen tehdään laitteiston läpiviennit asiakkaan toiveiden mukaisesti.

Allas suositellaan upotettavan maahan ja eristettävän ulkopuolelta esim. Finnfoamilla. Se suositellaan myös tyhjentämään talveksi ainakin suuremmilta osin.

Huom! Tämä allas on vasta aihio uima-altaalle. Asiakas huolehtii itse sen jatkokustomoinnista sekä laitteiston hankinnasta.

 

Esimerkkitilan ominaisuudet:

  • Ulkomitat: pituus 6m x leveys 2,4m x syvyys 1,4m
  • Altaan yläreunaa kiertää 100 x 50 mm RHS-kehä ja ulkopuolella hattulista puupanelista
  • Altaan sisäpuoli ja RHS-kehä maalattu sinisellä epoksimaalilla, jolle Tikkurila on antanut 20 vuoden takuun
  • Ulkoa maalattu grafiitinharmaaksi RAL 7024
  • Saatavana myös metallivalmiina, pinnoittamattomana aihiona


logowhiteiso